Uygulama ve Tedaviler

Rejuvenasyon (Yenileme / Gençleştirme) Tedavileri

 

Cilt yenileme / gençleştirme konusuna ilgili pek çok kişinin çeşitli zorlayıcı sebeplerden dolayı  cerrahi girişimleri tercih etmemesi ve gittikçe bu yöntemlerden uzaklaşmaya başlaması sonucu cerrahi olmayan, iyileşme sürecinin daha kısa olduğu veya hiç olmadığı lazerle cilt yenileme ve gençleştirme teknikleri geliştirilmiş ve son yıllarda giderek popülerliği artmıştır. Ameliyat riskleri almadan cildin sıkılaştırılması, kırışıklıkların giderilmesi  ve yerçekimi etkisi ile ciltte oluşan sarkmaların toparlanması çeşitli dokularda olağanüstü değişiklikler yapabilen lazerler ile mümkün olabilmektedir.

Lazerle cilt yenileme / gençleştirme tedavilerinde kullanılan lazer cihazlarının tamamı cilde yüksek enerjili ışınlar gönderirler. Bu lazer ışınları cildin yapısında bulunan su molekülleri veya kromofor adı verilen ve renk içeren maddeler tarafından tutulurlar. Işık enerjisinin su ve kromoforlarca tutulması sonucu enerji ısıya dönüşür ve cildin ışığa maruz kalan bölgesini kontrollü olarak katmanlar halinde tahrip eder. Lazer atışlarına maruz kalma sonucu tahrip olmuş cildin güneş ve benzeri etkilerden yıpranmış ve kırışmış dış katmanlarının yerini yeni oluşan taze cilt dokuları alır. Bazı lazerler cilt yenileme işlemini cilt dokularını tahrip etmeden sadece ısıtarak da sağlamaktadır.

Lazerle cilt yenileme işlemi sonucunda cilt yapısı ve görüntüsünde önemli bir düzelme sağlanabilir. Cilt daha sağlıklı, parlak, lekelerden ve izlerden arınmış, daha temiz ve duru bir görünüme kavuşur. Cildin elastikiyeti artar ve kırışıklıklar önemli oranda azalır.

 

Cilt Yenileme ve Gençleştirme amacı ile kullanılan lazerler:

 

Ablatif (Ablative) Lazer Tedavisi:

 

Erbium yag (Er-Yag) lazer ile uygulanan bu tedavi ablatif olup, deriyi uygun bir derinlikte kontrollü bir şekilde soyarak yapılmaktadır. Bu cilt yenileme tekniği ile cildin yüzeysel tabakaları ısıtılır. Aynı anda doku içindeki su buharlaşır ve cildin yıpranmış, yaşlı görünüme neden olan üst tabakaları tahrip olur. Bunun sonucunda fibroplast aktivitesi artar, yeni kolajen ve matrix proteinleri oluşur ve tamamen yenilenmiş bir cilt ortaya çıkar.

Ablatif uygulamalarla yapılan lazerle cilt soyma işlemlerinden sonra ciltteki yara ve yanık görüntüsü yaklaşık 1 hafta kadar devam etmekte ve bu süre içinde cilt çok iyi korunması gerektiğinden ev istirahati önerilmektedir.  24 saat boyunca su temasından kaçınılmalı ve doktorunuzun önereceği şekilde uygun ilaç ve kremler kullanılmalıdır.

Bu yöntem ile kırışıklıklar, ince çizgiler, akne skarları (sivilce izleri), ağız ve göz çevresindeki yaşlanma etkileri, ben, siğil, seboreik keratoz gibi çeşitli dermal ve epidermal lezyonların tedavileri başarıyla gerçekleştirilmektedir.

 

Ablatif olmayan (Non-Ablative) Lazer Tedavisi:

 

Non- ablative (ablatif olmayan) lazerlerin enerji düzeyleri daha düşüktür ve cilt yüzeyinde herhangi bir tahribata yol açmazlar. Termal hasarı dermal tabakalarda yaparlar ve epidermis (üst deri) korunur. Bu yöntem ile cilt altı lazer ışınları ile uyarılmakta ve sonucunda yeniden yapılanmaktadır. Bu cilt yenileme tekniği ile ince kırışıklılar ve güneşten kaynaklanan yaşlanma etkileri, pigmentasyon (lekelenme) problemleri herhangi bir yara oluşturmadan başarılı bir şekilde giderilir ve cil tonusu düzeltilir.

Non-ablative lazer teknolojisi kullanılarak yapılan lazerle cilt yenileme tedavilerinden sonra ablative lazerlerde olduğu gibi iyileşme süreci yoktur ve normal yaşantıya hemen geri dönülebilir. Kozmetik uygulamalar sebebi ile günlük yaşantısının etkilenmesini istemeyen, hemen işine geri dönmesi gereken bireyler için oldukça uygun bir yöntemdir. Yüzün yanı sıra boyun, dekolte ve ellerde de başarı ile uygulanmaktadır.

Bu yöntem merkezimizde Revlite Q-Switched Nd-yag ve Coolglide Nd-Yag lazerler kullanılarak uygulanmaktadır. Tedaviler genellikle 15 gün aralıklarla uygulanmakta olup yine de sizi gördükten sonra size ve şikayetinize uygun tedavi protokolü oluşturularak yapılmaktadır.