Uygulama ve Tedaviler

PRP (Kök Hücre Tedavisi)

 

Gençliğin ve Sağlığın Sırrı Damarlarınızda Dolaşıyor

 

Derimizin yaşlanması aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır. Bu nedenle deri gençleştirmeye yönelik uygulamalarda aslında vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli yöntemlerle taklit ederiz. Örneğin lazer, peeling gibi yöntemlerle derimize limitleri belli, hafif bir hasar verir ve bu hasarı iyileşmeyi tetikleyen bir güç olarak kullanırız. Bu hasar sonrasında büyüme faktörleri salınır, iyileşme başlar. Derideki bir hasarı en etkili, en hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek yapı, yine derinin ait olduğu bütünün bir parçasıdır. Kanımızdaki büyüme faktörlerinin sayısı 60’dan fazladır, oysa sentetik olarak üretilen büyüme faktörleri sayıca çok daha azdır. Bu nedenle PRP uygulaması damarlarımızda dolaşan bu sihirli gücü harekete geçiren bir yöntem olarak gelişmiştir.

 

PRP nedir?

 

PRP, “Platelet Rich Plasma-platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” adı verilen biyolojik tedavi yönteminin kısa adıdır. Uygulama kişiden alınan küçük miktardaki kanın amaca yönelik olarak üretilmiş steril bir tüpe konularak, santrifüj edilmesiyle başlar, işlem sonucunda kan bileşenlerine ayrılır. Tüpten elde edilen az miktardaki “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma” (PRP), yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla veya maske uygulamasıyla geri verilir.

 

Platelet nedir?

 

Plateletler (trombositler) hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamada gerekli “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran kan bileşenleridir. Normal koşullarda, dokularımızda bir hasar oluştuğunda kanımız plateletleri bu dokuya toplar ve bir onarım süreci başlatır. Leke, kırışıklık ve çöküntülerin oluşumu da derimizin görmüş olduğu çeşitli türlerdeki (ultraviyole, iklim koşulları, çevresel hasar) hasarların sonucudur. Plateletleri yoğunlaştırarak bir dokuya vermek bu hasarların giderilmesini kolaylaştıracaktır. PRP uygulamasının amacı hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti vermektir. Böylece hasarlı dokunun onarımı da bu kadar hızlı ve güçlü şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır, çünkü verilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ile 4 kat fazladır.

 

PRP nerelerde kullanılır?

 

PRP uygulaması hücresel tedavinin uygulama alanlarından sadece biridir. Dental (diş) implantlarla başlayan uygulama alanları, estetik tıp, ortopedi, iyileşmeyen yaraların tedavisi gibi alanlarda hızla yayılmaktadır. Estetik tıpta PRP, yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller, bacak içleri, kollar, saçlı deri gibi vücut bölümlerinde; lazer/peeling gibi uygulamalardan hemen sonra derinin hızla yapılanmasını sağlamak, deride yılların ve UV ışınlarına maruz kalmanın sonuçlarını geriye döndürecek biçimde koyu leke ve kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığın yeniden kazandırılmasını sağlamak, iyileşmesi uzamış yara, çatlak ve deri niteliğinin bozulduğu durumların kontrolünü sağlamak, saç dökülmesinde tek başına saçları güçlendirmek, saç ekimini desteklemek veya diğer tedavi seçeneklerinin etkisini güçlendirmek, plastik cerrahi uygulaması olarak yapılan yağ dolgularının etkinliğini ve kalıcılığını arttırmak gibi amaçlarla ve bu belirtilenler dışında pek çok alanda başarıyla uygulanmaktadır.

 

PRP uygulaması ne sıklıkla yaptırılmalıdır?

 

PRP uygulamalarından hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkar. Daha sonra bu parlak görünümde biraz gerileme olur, ancak 3-4 uygulamadan sonra (yani 1 kür uygulandıktan sonra) kalıcı bir etki belirgin hale gelir. Tam etki toplam 3-4 uygulamadan sonra kalıcı bir ışıltı, bir toparlanma şeklinde ortaya çıkacaktır. Kalıcı bir gençleştirici etki için 15 gün aralıklarla yapılacak 3-4 uygulamadan oluşan 1 kürü senede bir defa tekrarlamak gerekmektedir. Sağlanacak gençleştirici etki dolgu ve benzer uygulamalarda elde edilen etkilerden farklı olarak sadece belirli alanlara yoğunlaşmış değildir, derinin daha büyük bir bölümüne yayılır ve daha kalıcıdır. PRP’nin sağladığı sadece görünür bir düzelme değil, bir yeniden yapılanmadır ve tamamen uygulanan kişiye aittir, kaybolup gitmez. Fakat şu da bilinmelidir ki, PRP cildinizi güneşten korumaz. Bu nedenle yine her zaman belirttiğimiz gibi deri yaşlanmasına karşı güneşten koruyucu krem kullanmanız tavsiye edilmektedir.