Uygulama ve Tedaviler

Lazer ile Varis Tedavisi

 

Varis, günümüzde pek çok kişinin ve özellikle kadınların büyük bir sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bacaklarda ortaya çıkan mor damarlar estetik açıdan rahatsız edici olduğu için, etek veya bikini giymek bir sorun halini alabilmektedir. 


 

Öncelikle varisin ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu açıklamak gerekirse, varis daha çok bacaklarda ve yüzün bazı kısımlarında ortaya çıkan bir damar hastalığıdır. Ortaya çıkış sebebini ise şu şekilde ifade edebiliriz. Kalp, akciğerler aracılığı ile gelen temizlenmiş kanı, atar damarlar ile tüm vücuda pompalar ve kirli kan ise toplardamarlar aracılığıyla tekrar kalbe döner. Işte bu toplardamar kapakçıklarında oluşan tıkanıklıklar ve aşırı basınç, kirli kanın yukarıya kalbe doğru akması yerine, aşağı doğru kaçmaya başlamasına sebep olabilir. Bu işlev bozukluğu da damarların genişlemesine, kıvrımlı, bükümlü bir şekil alması yol açar. Böylece damar deri altında bu şekli ile görünür bir hal alır ve varisler meydana gelir.


 

Genel anlamda 3 çeşit varis ile karşılaşabiliriz. Iri ve yeşil renge yakın varisler, örümcek ağı biçiminde varisler ve kırmızı ipliksi varisler. Çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilirler. Bu sebeplerden bazıları, ne yazık ki bizim kontrolümüzde olmayan cinsiyet, genetik, yaşlılık gibi sebeplerdir. Kadınlar, sahip oldukları hormonlar ve yaşadığı hamilelik, menopoz gibi dönemler nedeni ile daha fazla risk altındadırlar. Bunun yanında hareketsiz yaşam tarzı, şişmanlık, fazla ayakta kalma da diğer önemli varis sebepleridir. 


 

Ne var ki, günümüzün gelişmiş tedavi yöntemleri, varisleri kısa sürede yok edebilmektedir. Herşeyden once varisler, ciddi bir damarsal hastalıkla ilgili olabileceğinden, tedaviden önce mutlaka doktor tarafından dikkatle değerlendirilmelidirler. RevLite, Nd Yag gibi lazerler, varisleri yok etmede başarılı yöntemlerdir. Cilt rengi ve tipi gözetmeksizin vücudun yüz, diz arkası gibi daha hassas bölgeleri de dahil olmak üzere her türlü ciltte uygulanabilirler. Tedavinin işlevi şudur ; Lazer, ışık enerjisi yollayarak damar içindeki kanın koagüle olmasını (pıhtılaşmasını) ve sonucunda da damarın tahrip olmasını sağlar. Böylece görüntü yok olur. Bu işlem esnasında hedefin çevre dokuları zarar görmez. Tedavi genellikle birkaç dakika sürer, sürenin uzunluğu ve seans sayısı tedavi edilen damar sayısına ve bulunduğu yere bağlıdır. Genellikle hastalar 1 ay ara ile uygulanan 2-3 tedaviyle elde edilen sonuçları yeterli bulmaktadırlar. Lazer ile varis tedavisinde 3 mm çapına kadar olan varisler tedaviye uygundur. Tedaviden sonra 24 saat süreli su ile temastan kaçınılmalıdır. Tedavi için uygun zaman güneş olmayan aylardır.