Uygulama ve Tedaviler

Fraksiyonel Lazer Tedavisi

 

Fraksiyonel lazer kullanıldığı bölgede yara oluşturmadan mevcut deformiteleri azaltan veya yok eden yeni jenerasyon bir lazerdir. Temel prensibi, cilde derinlemesine nüfuz ederek, cilt altındaki yıpranmış kolajeni tahrip etmek ve taze kolajeni tetiklemektir. Bu tetikleme üst derideki kök hücreleri aktif hale getirir, beraberinde genç ve sağlıklı doku oluşumu başlar. 10,600 nm dalga boyuna sahiptir. Fraksiyonel lazerin en önemli özelliği, her 1 cm2‘lik alana mikron çapında 100 tedavi sütunu açarak, cildin hem üst hem de alt tabakasına etki etmesidir. Cilt üzerinde mikroskopik tedavi alanları oluşturur. Mikroskopik diye adlandırmamızın sebebi, her bir noktasal lazer atışının çapının 120 mikrometre olmasıdır. Yani neredeyse bir saç kılının yarısı büyüklüğündedir. Tüm bu etkilerden dolayı, uygulama sonrasında da, 3 aylık süreç boyunca cilt altında yeni kolajen oluşumunu destekler ve cilt altı bağ dokusunu sürekli yenilemeye devam eder. 

 

Lazerin teknik özelliği nonablatif yani yara oluşturmayan bir lazer olmasıdır. Ciltte sağlam doku içerisinde mikroskobik küçüklükte delikler meydana getirerek cildin içeriğini düzenler, lekeleri siler veya azaltır. Cilt rengini ve elastikiyetini iyileştirir. Uygulamalar, yaklaşık olarak 15-20 dakika sürer. Tedaviden yarım saat önce, ağrı oluşumunu azaltacak anestezik kremler kullanılır ve bu sayede hastaların konforu sağlanır. Cilt temizlendikten sonra işleme başlanır. Lazer cildi ince sütunlar halinde tararken, karşılaştığı tüm yıpranmış hücreleri, deforme olmuş kolajeni yok eder. Böylece tazelenen kolajen ciltte parlak yumuşak bir görünüm elde edilmesini sağlar. 1 ay aralarla yapılan 3 seanslık tedavi, başarılı sonuçlar alınmasını sağlar.

 

Tedavinin takibindeki 24 saat süresince makyajdan ve su ile temastan kaçınılmalı, devamındaki günlerde güneş koruyucu krem kullanılarak cilt güneşten korunmalıdır.