Uygulama ve Tedaviler

Dövme Silme Tedavisi

 

Kalıcı dövmelerin, daha önceleri kimyasal ve dermabrazyon gibi cerrahi işlemlerle çıkarılmaya çalışıldığı ve yaralanmalara, izlere, kötü görünümlü lezyonlara yol açtığı bilinmektedir. Günümüzde bu gibi komplikasyonlara neden olmayan, hem de tüm renkler için kullanılabilen son uygulama şekli Revlite Q Switch Nd-Yag Lazer tekniğidir.

 

Nanosaniye (bir saniyenin milyarda biri) süreli darbelerle, çeşitli renkleri hedefleyebilen bu cihaz, dövmeye şeklini veren çeşitli renklerde pigmentleri parçalayarak, kan dolaşımı ile karaciğere iletir. Karaciğerden de bağırsak yolu ile vücuttan uzaklaştırılır. Cihazın, cildin üst yüzüne hasar vermeden alt yüzeyini ısıtma özelliği sayesinde, dokuyu tekrar oluşturmak için daha yeni kolajlar üretilir ve bünyenin kendi iyileşme tepkisini uyarır. Prensip olarak önce siyah ve mavi renklerin tedavisi yapılır, daha sonra diğer renklere başlanır. Tedavi genel anlamda, 4 hafta aralarla 6 ila 9 seanstan oluşmaktadır. Ama yine de seans sayısı uygulanan dövmede kullanılan boyanın kalitesine göre, uygulayan kişinin ustalığına göre kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Dövme silme işlemi ile ilgili dikkate alınması gereken en önemli konu, uzman ve deneyimli ellerde yapılması gereken bir işlem olduğudur.

 

Tedavide acı ve ağrı oldukça azdır; çünkü uygulama öncesi tedavi edilecek alana lokal anestezi uygulanmaktadır. Tedavi yapıldıktan sonra 24 saat süre ile su ile temastan kaçınılmalı ve doktorunuzun önerdiği şekilde uygun bakım kremleri / ilaçları kullanılmalıdır.