Uygulama ve Tedaviler

Botulinium Toksin A Preperatı Enjeksiyonları

 

Kim Korkar Geçen Yıllardan?

 

Yılların ilerlemesiyle birlikte yüzümüz;  yerçekimi, güneş ışınları, defalarca tekrarlanan mimik hareketleri ve stres gibi olumsuz faktörlerin etkilerini sergilemeye başlar. Zamanla hücre yenilenmesinde, bariyer fonksiyonlarında, yağ salgılanmasında, D vitamini üretiminde ve DNA onarımında azalma meydana gelir ve cildimiz kırışmaya başlar. Özellikle günümüz modern ve çalışan insanının cildi, daha fazla yıpranır ve kırışır. Deri altında yerleşik olan ve cildi genç, canlı ve diri gösteren yapılar giderek parçalanmaya başlayarak, gülme çizgileri, tebessüm çizgileri ve göz etrafında kazayağı olarak isimlendirilen, deri altındaki kas hareketlerinin neden olduğu derin çizgileri oluştururlar. İşte bu sık tekrarlanan kas hareketlerinin oluşturduğu kırışıklıklardan kurtulmak, yaşıtlarımızla kıyasladığımızda daha sağlıklı, genç görünümlü bir cilt ile aynalara gülümseyebilmek için cerrahi olmayan kırışıklık giderme yöntemlerinin arasında en fazla başvurulan uygulama Botulinium Toksin Tip A preparatı enjeksiyonlarıdır.

 

Botulinium Toksin Tip A doğal ve saf protein yapıda bir ilaç olup, kas hareketlerini belirleyen sinir iletisini geçici bir süre durdurarak kasları gevşetir. Çok küçük miktarlarda yapılan enjeksiyonlar, kasın kasılmasına neden olan asetilkolin salınımını engelleyerek etki gösterir. Kas gevşediği için deri daha düz bir görünüm alır. Yüz ifadesi daha doğal ve daha rahat bir görünüm kazanır.

 

Botulinium Toksin Tip A preparatı içeren ilaçlar ile yapılan enjeksiyon tedavileri özellikle çok mimik kullanan kişilerde 20’li yaşlarda yapılmaya başlanabilir. Erken yapılmaya başlanmasının faydası zamanla mimik hareketi ile oluşan çizgilerin kalıcı olarak yerleşmesini önlemektir.

 

Bu tedavi ile ileri teknik uygulamalar kullanılarak mimik çizgilerinin yanısıra kaş ve yüz asimetrileri giderilebilir, kulak kenarlarındaki pililer düzeltilebilir, boyun ve dekoltelerdeki çizgiler hafifletilebilir, boyunda dikine oluşan bantlar giderilebilir, burun ucu, göğüs ve kalça kaldırılabilir.

 

Tedavi 10-15 dakika kadar kısa bir sürede yapılabilmektedir. Yapıldığı gün 3-4 saat süre ile enjeksiyon yapılan yerlere masaj yapılmamalıdır. Yapıldıktan 10-15 gün sonra etkisi ortaya çıkmakla birlikte, bu süre bitiminde rötuş amaçlı enjeksiyon yapılan kişi tekrar görülmek istenmektedir. Tekrar istenirse aynı enjeksiyon tedavisi ancak 3 ay sonra yapılabilmektedir. 3 aydan önce yapılması durumunda bu ilaca karşı vücut bağışıklık kazanacak ve bir daha tedavi etkili olmayacaktır.

 

Bu tedavide bilinmesi gereken en önemli konulardan biri ise işin ehli doktorlar tarafından yapılması gerektiği ve güvenilir ellerde, doğru yere, doğru dozda yapılan enjeksiyonlar ile mimiklerinizi kullanarak da kırışıklıklarınızdan kurtulabildiğinizdir.